Lokata czy mieszkanie – co się opłaca?

Od jakiegoś czasu krąży powszechna opinia, że trudno oszczędzić pieniądze z lokatą i lepiej opłaca się zainwestować w mieszkanie. Czy rzeczywiście tak jest? Jak wygląda inwestowanie w rynek mieszkaniowy? Dla kogo to dobra opcja?

Oszczędzanie na lokacie

Rzeczywiście aktualnie lokaty dostępne na rynku nie są zbyt korzystnie oprocentowane. Najlepsze propozycje, jakie można znaleźć, oscylują wokół 4%-5% i jeszcze często są do tego obwarowana licznymi warunkami. Banki oferują lokaty na małe kwoty – na przykład do 10 tysięcy złotych. Trudniej o lokaty na sporą sumę pieniędzy. Winę za niskie oprocentowanie lokat ponoszą niskie stopy procentowe. Przy obecnej sytuacji finansowej kraju, lokaty dobrze służą jako ochrona oszczędności przed utratą wartości spowodowaną inflacją. Można też je potraktować jako krótkoterminową inwestycją niewielkich sum. Kokosów jednak na lokacie się nie zarobi. Ponadto lokata trwa maksymalnie kilka lat, a w czasie jej trwania nie można wyciągać z niej środków, bo grozi to utratą wypracowanych odsetek w części lub w całości.

Inwestowanie w mieszkanie

Inwestowanie w mieszkanie ma sens, ale wiele zależy od lokalizacji i obranej strategii. Trzeba mieć też spory kapitał początkowy, aby kupić mieszkanie, albo dobrą sytuację finansową, która pozwoli uzyskać kredyt hipoteczny. Wynajem mieszkania kupionego za gotówkę lub na kredyt przyniesie wymierne zyski. Kupione mieszkanie za gotówkę będzie musiało na siebie pracować dłuższy czas. Z drugiej strony, co miesiąc cały zysk z wynajmu trafi do kieszeni właściciela, ewentualnie do pokrycia będą koszty remontowe czy inne – zależnie od indywidualnych ustaleń z najemcą. Trochę inaczej wygląda inwestowanie w mieszkaniu, które zostało zakupione na kredyt. W takiej sytuacji potrzebujemy jedynie wkładu własnego w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc początkowy kapitał jest mniejszy. Trzeba jednak wykonać odpowiednie obliczenia, by sprawdzić, czy wynajem mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym się opłaca. Czynsz za wynajem musi być większy od raty za kredyt połączonej z ewentualnymi dodatkowymi kosztami remontowymi czy innymi znajdującymi się po stronie wynajmującego. Od tego ile będzie wynosiła ta różnica, zależy stopa zwrotu z inwestycji. Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny zaciąga się na długie lata – 20 czy 30 lat. To zatem inwestycja długoterminowa i trzeba liczyć się z koniecznością długoterminowego najmu, by mieć zawsze środki na pokrycie najmu i dodatkowy dochód z inwestycji. Oczywiście w przypadku, gdy okaże się, że przestaje się to nam opłacać, można zawsze mieszkanie sprzedać. Różnie jednak z tym bywa – czasem sprzedaż może trochę potrwać, a poza tym należy mieć na uwadze, że jeśli sprzeda się mieszkanie przed upłynięciem 5 lat od zakupu, konieczna będzie zapłata podatku od transakcji.

Stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie

Jak wygląda stopa zwrotu z inwestycje w mieszkanie? Według raportów zależy to od miasta, ale średnio waha się ona w granicach 5%-6%. Jest to zatem wyższe oprocentowanie niż na lokacie i na dłuższą metę. Najlepsze zyski można ugrać na mieszkaniu w stolicy, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu, czyli w dużych miastach, ale także w Białymstoku, Szczecinie czy Lublinie. Zatem wcale nie trzeba mieszkać w aglomeracji, by zarobić na mieszkaniu. najlepiej na wynajem służą mieszkania w centrum miejscowości, położone blisko infrastruktury, dwupokojowe albo trzypokojowe. Według raportu E-VALUER INDEX 2017 stopa zwrotu z inwestycji w mieszkania w 2017 wynosiła od 5% do 6,1% w Lublinie, Szczecinie, Białymstoku i Łodzi, między 4,6% a 5,4% w Warszawie, od 4,3% do 5,8% w Krakowie od 4,7% do 5,8% we Wrocławiu oraz od 4,5% do 5,7% w Poznaniu.

Co wybrać: lokatę czy mieszkanie?

Zależy od posiadanych środków. Jeśli mamy dostępnych około 50-60 tysięcy i dobrą sytuację finansową (wiarygodność kredytową oraz pozytywną historię kredytową) to warto przemyśleć zakup mieszkania na kredyt i jego późniejszy wynajem. Jeśli zaś do dyspozycji mamy mniejsze środki, to zostaje nam jedynie krótkoterminowa inwestycja na lokacie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *