Rośnie liczba kredytów…

Nie da się ukryć, że stale rośnie wartość oraz liczba kredytów zaciąganych przez klientów w całej Polsce. Jakie są tego powody?  Z jednej strony zwiększa się nasza zdolność kredytowa, co oznacza dobrą sytuacją finansową w gospodarstwach domowych. Z drugiej jednak branie kredytu dotyczy tego, że nie za wszystko mamy możliwość zapłacić  gotówką i to od razu.

Preferencyjne warunki branych pożyczek

Liczne banki oraz instytucje finansowe prześcigają się w promocjach i preferencyjnych warunkach kredytów. W zasadzie w każdym mieście nie ma obecnie chyba ulicy, gdzie nie mieściłaby się placówka banku.

Liczba pożyczek rośnie bez względu na ich rodzaj. Polacy zadłużają się na spore kwoty, jak również te mniejsze, z krótszym okresem spłaty. Jak wynika z wieloletnich analiz specjalistów najlepszym okresem dla sprzedaży kredytów jest drugi  kwartał roku. Dlaczego? Kończy się okres zimowego zastoju i rynek zaczyna kwitnąć. Zupełnie jak cykl pór roku. Może to wydawać się śmieszne, ale to właśnie na wiosnę największy boom osiąga na przykład rynek nieruchomości. Z kolei latem rośnie liczba kredytów konsumpcyjnych z uwagi na wyjazdy, na które potrzeba nam więcej pieniędzy lub na remonty nieruchomości.

Podobny skok jak na wiosnę przypada we wrześniu, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań i domów, albo rozpoczynający się rok szkolny i obowiązek wyposażenia dzieci w niezbędne wyprawki szkolne.

Aspekty szacunkowe

Szacuje się, że prawie trzydzieści procent Polaków bierze kredyty na bieżące potrzeby. To nie jest optymistyczne.  Co dziesiąty zapożycza się w sytuacjach losowych, na przykład kiedy zepsuje się samochód, czy jakiś sprzęt gospodarstwa domowego. Innym typem kredytu jest pożyczka na samochód. Te także są liczne i stale rosną. Polacy nie chcą jeździć byle czym i są obecnie w stanie zadłużyć się, aby mieć odrobinę luksusu.

Tendencja będzie na pewno się zwiększała. Kolejnym momentem, gdy chętnie się zadłużamy jest chęć zakupu nowinek elektronicznych, między innymi telefonów, tabletów, komputerów, konsoli. Kiedy na rynku pojawia się coś nowego to odnotowuje się znaczny skok pożyczek we wszystkich typach instytucji finansowych. Niewiele mniej istotnym będzie zorganizowanie ważnego wydarzenia typu impreza rodzinna. Najczęściej śluby, wesela, komunie, nawet chrzty. Każdy chce uczcić wydarzenie, a nie koniecznie musi posiadać na nie środki. Jeszcze innym powodem brania kredytu mogą być poważne problemy zdrowotne i wiążące się z tym kosztowne leczenie.

Banki kuszą potencjalnych klientów atrakcyjnymi ofertami i warunkami, dlatego tak ważna jest samokontrola oraz dyscyplina, bo można łatwo popaść w kłopoty finansowe. Zaciągnąć zobowiązanie jest łatwo, a potem trzeba sobie z nim poradzić, kiedy minie początkowy okres radości z nabytej własności czy osiągniętego celu. Praktyka pokazuje pewną zasadę: jeżeli ktoś raz wziął kredyt to skłonności do rozwiązania następnego problemu  jaki się pojawi pożyczonymi pieniędzmi wzrasta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *